پردازنده یا CPU چیست؟

cpu، پردازنده چیست
CPU یا Central Processing Unit 
به معنای واحد پردازش مرکزی است که پردازنده هم نامیده می‌شود و  معیار سنجش سرعت آن MHZ است. هر بیت دارای مقدار صفر و یا یک است. این بیت‌ها توسط CPU محاسبه می‌شوند در پردازنده‌های 32 بیتی میزان محاسبه برابر با 4,294,967,295 است در حالی که در پردازنده های 64 بیتی این مقدار برابر با 18,446,744,073,709,551,615 است.

SMP یا Symmetric Multi Processing روشی است که چندین CPU به صورت جداگانه اما با یکدیگر بر روی یک مادر بورد کار می‌کنند و سیستم عامل از هر دوی آن‌ها به صورت یکسان استفاده می‌کند. دو شرکت AMD و Intel این روش را پشتیانی می‌کنند البته سیستم عامل و نرم افزار مورد استفاده نیز باید SMP را پشتیبانی کنند. پردازنده‌های Hyper Threading شرکت Intel از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کنند. هر CPU در یک زمان فقط می‌تواند یک پردازش را انجام دهد این در صورتی است که شاید این پردازش از تمام توان CPU استفاده نکند و ما بقی آن بدون استفاده می‌ماند که این تکنولوژی این مشکل را برطرف می‌کند.
Quick Path Interconnect پهنای باند در CPU‌ها را با FSB نشان می‌دهند که این تکنولوژی در نسل‌های بعدی پردازنده، به QPI تبدیل شده و به سرعتی معادل 6 گیگا ترنسپرت در ثانیه و بالاتر رسیده است.

VRM قطعه‌ای است که میزان ولتاژ CPU را کنترل می کند و باعث می شود که حرارت CPU قابل کنترل باشد.

سرورهای مناسب برای کسب‌وکارهای متوسط و کوچک معمولاً از سیستم‌ عامل ویندوز و پردازنده‌های 64 بیتی AMD و یا اینتل استفاده می‌کنند. بسیاری از سازمان‌هایی که کار و مأموریت حساسی دارند از سرورهایی استفاده می کنند که با سیستم‌ عامل یونیکس کار می‌کنند و متکی بر پردازنده‌های 64 بیتی مانند AMD Opteron ،Intel Itanium و یا پردازنده‌های RISC ساخت IBM ،HP، سان و دیگران هستند. پردازنده‌های 64 بیتی می‌توانند مقدار زیادی از حافظه را آدرس‌ دهی‌کنند و بازده و سرعت بسیار بالایی دارند.
زئون یا Xeon نامی است که اینتل بر روی CPU های مخصوص به سرور گذاشته که این CPU ها از توانمندی بالاتری نسبت به نمونه های معمولی خود برخوردار است که اولین CPU Xeon در سال 1998 به بازار عرضه شد. پردازنده‌های Xeon با بهره‌‌گیری از فناوری Intel Hyper-Threading که اجازه می‌دهد یک تراشه هم زمان دو Thread را (هر Thread مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های زبان ماشین است) با هم اجرا کند، راندمان بهتری ارایه می‌کنند.

وقتی سراغ پردازش 64 بیتی می‌رویم، AMD Opteron و Intel Itanium مطرح می‌شوند. پردازنده‌های Opteron براساس معماری کنونی x86 ساخته شده‌اند و به طور ذاتی هم برنامه‌های نرم‌ افزاری 32 بیتی و هم برنامه‌های 64 بیتی را پشتیبانی می‌کنند.

cpu، پردازنده چیست

پردازنده ایتانیوم براساس معماری IA-65 طراحی شده و از قابلیت‌های فناوری EPIC ابداع شده توسط اینتل پشتیبانی می‌کند. EPIC مخفف عبارت Instraction Conlputing Explicitly Parallel ترجمه تحت‌اللفظی آن عبارت است از “دستورالعمل محاسباتی صریحاً موازی”. این قابلیت امکان اجرای حداکثر 6 دستورالعمل را به صورت هم زمان به تراشه می‌دهد. تراشه‌های ایتانیوم به طور ذاتی از برنامه‌های 32 بیتی پشتیبانی نمی‌کنند اما می‌توانند آن‌ها را با استفاده از حالت (Emulation یا تقلید) اجرا کنند.

یک سرور مناسب برای کاربردهای عمومی قیمتی حدود 3 هزار دلار دارد و قاعدتاً باید شامل یک پردازنده 2 تا 2/3 گیگا هرتزی از نوع AMD Athlon MP یا Intel Xeon و یک پردازنده کمکی دوم باشد. اگر AMD انتخاب می‌کنید، خوب است که دنبال یک سرور با پردازنده سریع‌تر نوع Opteron باشید که به وفور در بازار یافت می‌شود و قیمت مناسبی هم دارد.

استوریج
خرید تبلت
سرور اختصاصی