دسته‌ها
Uncategorized

X86 و x64 چیست؟

X86 و x64 چیست؟

پی سی ها، لپ تاپ ها، دستگاه های سیستم عامل مکینتاش، ویندوز و سایر سیستم عامل ها این روزها از نسخه ۶۴ بیت استفاده می کنند. حتی برخی گوشی های هوشمند نیز دارای نسخه ۶۴ بیت هستند. دلیل اصلی تغییر رویه از نسخه ۳۲ بیت، کمک به ارتقای محدودیت ظرفیت حافظه ای است که یک پردازنده می تواند دسترسی داشته باشد.

حافظه

یک چیپ ۳۲ بیتی حداکثر می تواند به ۴ گیگابایت حافظه دسترسی داشته باشد که این مقدار این روزها کفاف خواسته کاربر را نمی دهد. این میزان ممکن است برای امور مبانی مناسب باشد اما اگر بخواهید برنامه های متعددی را اجرا کنید، (مثلا اگر ۳۵ برگه را در مرورگرهای مختلف باز کنید و یا ۳۰ تصویر با کیفیت بالا را جهت ویرایش یکجا باز کنید، از این دیگر حافظه ۴ گیگا بایت نمی تواند جوابگو باشد. فراموش نکنید که ویندوز ۳۲ بیت فقط می تواند به حدود ۳٫۲ گیگا بایت فضا دسترسی داشته باشد، حتی اگر نسخه ۴ گیگابایت نصب شده باشد.
پی سی ها و لپ تاپ ها و سیستم عامل های مربوطه شان همگی این روزها دارای نسخه ۶۴ گیگابایتی هستند. نسخه های ۶۴ گیگابایتی ویندوز ۸ می تواند به ۸ ترابایت از فضای رم (حافظه جانبی)دسترسی داشته باشد، در حالی که نسخه های سرور می تواند به ۱۲۸ ترابایت فضا دسترسی پیدا کند. گرچه ممکن است به منظور تهیه یک چنین حافظه بالایی دچار دردسر شوید، اما از نصب آن بر روی مادربردهای امروزه که معمولاً روی هر یک از اسلات ها (شیارها) ۳۲ گیگابایت فضا دارا می باشد، فروگذار نباشید.

x86 در برابر x64

این یک اصطلاح انحرافی است که در اذهان عمومی مانند تقابل ۳۲ بیت و ۶۴ بیت جا افتاده است. X86 (یا ساختار x86) زمان متمادی است که به خانواده پردازنده هایی اطلاق می شود که به ۸۶ ختم می شود و اینتل موفق ترین خط تولید چیپ ها در اختیار دارد. نخستین مورد ۸۰۸۶ است و بسیاری از افراد، پردازنده های ۲۸۶، ۳۸۶ و ۴۸۶ را در پی سی های اولیه از اواسط سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ به خاطر می اورند.
در خصوص تمامی دستگاه هایی که ۳۲ بیتی هستند به همین دلیل است که x86 با نسخه ۳۲ بیت قابل تبدیل شده است و همچنین x64 با نسخه ۶۴ بیت (و حتی توسط مایکروسافت هم مورد استفاده قرار می گیرد)، اما این بدان معنا نیست که پردازنده های زیادی که شماره های آن به ۶۴  خاتمه می یابد، وجود ندارد. در عوض این مقدار صرفاٌ برای ۶۴ بیتی مختصر نویسی شده است.

نرم افزار و سازگاری

حافظه تنها دلیل برای داشتن نسخه ۶۴ بیتی برای سیستم نیست. پردازنده های ۶۴ بیتی  می توانند در حجم وسیع ۶۴ بیت، با داده ها سرو کار داشته باشند که این امر کارآمد تر از جابجایی آن در کلمات ۳۲ بیتی است.
اگر پی سی شما با سیستم عامل ویندوز ۶۴ بیتی اجرا می شود، احتمالا با فولدر (X86) در بخش Program Files  روی هارد درایو مواجه می شوید. این بخش، اپلیکیشن های ۳۲ بیتی را ذخیره می کند، در حالی که فولدر دیگر Program Files شامل اپلیکیشن های ۶۴ بیتی است که شما از پیش نصب کرده اید. بنا به سازگاری با نسخه قبلی، سیستم های ۶۴ بیتی می تواند اپلیکیشن های ۳۲ بیتی را اجرا نماید.

استوریج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − یک =